Hakkımızda

Tesla hissederlarına Elon Musk ın -Hisseleri satın ve bir daha almayın, günlük al sat yapanlar ile uğraşamayacağım- minvalli bir açıklamada bulunması, hissedar.org lu bizlerin de kuruluşuna zemin olması nedeniyle, bu açıklamayı fırsat biliyor ve başlıyoruz. hissedar.org takımı olarak amacımızı sizlerle, yani küçük hisse senedi sahipleri veya sahip olmayı düsünenlerle, paylasmak istiyoruz : Türkiye de hissedarlık kültürünü yerleştimek icin uğraşmak, hissedarların sorularına cevaplar bulmak, küçük hissedarlara burada, bilgi alışverişi aynı zamanda dayanışma yapabilecekleri bir platform sunmak istiyoruz.

Niye -hisse senedi- ve niye –hissedar- lık kültürü :

1.      Hissedar aslında bir müteşebbis, bir girişimcidir. Bir şirketin küçük bir bölümünün sahibidir. Belki bir girişimde bulunmaya yetecek kadar parası yoktur veya girişimde bulunmak için bir fikri yoktur ama iyi bulduğu bir fikre bir girişime, bir işletmeye elindeki sermaye kadar ortak olabilir. Hisse senedi, işte bu ortaklığın ilanı, belgesidir. Fakat maalesef her hissedar ortaklık sorumluluğu veya bilinciyle davranmamaktadır. Görebildiğimiz kadarıyla ve yanılmıyorsak özellikle Türkiyemizde bu bilinç hala daha oluşmadı, yerleşmedi. Elon Musk bu tür ortaklardan bıkmış olacak ki, satın hisselerinizi bıktım sizden kumarcılar benzeri bir aciklamada bulunmuş.

2.      Uzun vadede paranızı enflasyona karşı koruyan ve aynı zamanda değerlenmesini de en iyi/en kolay sağlam bir şirkete ortaklık (hisse senedi) ile sağlayabilirsiniz.

3.      Hisse senedi almak bir şirkete ortak olmak demekse, yatırımınıza karar vermeden önce ortağınızı özenle aramalı ve seçmelisiniz.

4.      Maddi birikimi olan zengin tüm toplumlarda hissedarlık kültürü gelişmiştir. Örnek. ABD veya Norveç. Almanlar olduklarından daha zengin olabilirlerdi. Fakat birikimlerini (5 Trilyon EUR) hergün biraz daha azalan banka hesaplarında tutmayi tercih ediyorlar.

5.      Şirketler büyümek icin, yeni yatırımlarda bulunmak, yeni atılımlar yapmak için veya araştırma geliştirme yapabilmek için kaynak ihtiyaçlarını, kendilerine ortak alarak giderebilirler. Hem dövizle borçlanmak gibi riskli bir ise girmemiş olurlar, hem halkın hisse senedi kültürünün gelişmesine yardımcı olmuş olurlar, hem zenginleşirken, halkın zenginleşmesine de katkıda bulunurlar. Toplum elindeki kaynağı ölü yatırıma değil üretime akıtmış olur. Üretim büyümek, refahlık demektir. Özellikle bu yüzden hisse senedi kültürü geliştirilmeli, yeşertirmelidir.

6.      Elon Musk ın da şikayet ettiği gibi, günlük alış satış yapanların hisse senedi kültürü ile, şirket ile, girişimcilik veya ortaklık ile ilgileri yoktur. Bunlar kumar oynamaktadırlar. Kaynak arayan şirketlere de faydaları yoktur. Hisse senedi kültürüne ve ortaklık kültürüne, sorumluğuna ancak ortak olacağı şirketi özenle seçip, şirketin büyümesi için katkıda bulunan ortaklar sahiptir. Hangi ciddi hissedar sabah ortak olma aksam ortaklıktan çıkma ertesi gün yine ortak olma gibi bir oyunu tekrarlar? Sabah ev alıp akşam satan biri ne yapıyor olabilir?

7.      Hisse senedi ile servet özenle seçilmiş şirketlere yapılan uzun vadeli yatırımlarla mümkündür. Borc alınıp hisse senedi alınmaz. Yapılmış tasarruf, öz sermaye varsa , bununla hisse senedi almak ve uzun vadeli alarak (en az 10 yıl -en iyisi aslında hiç satmamak için almak-) ortak olmak, en uygunudur.

8.      Politik, jeostratejik konular kararlar hisse senedi hareketlerinde önemli rol oynadığı için bu konularda bilgi sahibi olmak yatırım kararlarını da etkiliyor. Elimizden geldiğince bu konulara da değineceğiz.

9.      Bilgi sahibi olan ve bu konularda (ekonomi, hisse senedi, politika, jeostrateji, yeni teknolojiler vb) yazmak isteyen arkadasları yazmaya ve bize göndermeye davet ediyoruz. Yada önemli olduğunu düsündüğünüz yayınlanmasını istediğiniz yazıları, videoları (kaynakları belirterek) bize iletebilirsiniz.

Başarılı ve aynı zamanda topluma hayırlı kararlar verebilmeniz dileğiyle

hissedar.org ekibi